A- A+

A A wersja kontrastowa
Projekt Run Wisła
Projekt Run Wisła czyli bieg koło 1000km wzdłuż Wisły. „Gdyby nie przyjaciele to by nam się nie udało” mówi Alan.
fot.:
Patrizia Fagiani
dzieci nad Wisłą
Jedną ze stałych wiślanych atrakcji jest piłka plażowa, kopana, odbijana, rzucana, w każdej postaci przyjemna i uczy grupowej zabawy. To czysta przyjemność biegać na boso po rozgrzanym, miękkim piasku.
fot.:
Aleksandra Mysiorska
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Nasza wiślana jesień
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
plaza
Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji warszawskiej Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. Projekt „Pedałuj i płyń” obejmuje m.in. budowę i zagospodarowanie bulwarów, Multimedialnego Parku Fontann, Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego. Oprócz niego Miasto prowadzi też inne działania np. budowę Pawilonu Plażowego i ochronę przyrody.
fot.:
fot.: m. st. Warszawa

Jesteś tutaj

O projekcie

Plaże, pomosty, kajaki… Wisła zmienia się dla Was! Jeśli chcecie śledzić te przeobrażenia razem z nami, odwiedzajcie stronę kampanii Wisła Warszawa „Ciesz się rzeką”, wpisującej się w projekt „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy Pedałuj i płyń (bike & sail) – etap I”.

W ramach  „Pedałuj i płyń ” Urząd Miasta st. Warszawy prowadzi szereg działań mających na celu udostępnienie mieszkańcom regionu i turystom atrakcyjnej przestrzeni publicznej nad Wisłą w  oparciu o usługi transportu alternatywnego: żeglugi i komunikacji rowerowej.  To przede wszystkim stworzenie infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej:

- Bulwaru wiślanego – trwa modernizacja i przebudowa lewobrzeżnego bulwaru (etap I: na odcinku od ul. Boleść do Mostu-Śląsko-Dąbrowskiego, etap II: od Mostu-Śląsko-Dąbrowskiego do Świętokrzyskiego,

- Multimedialnego Parku Fontann na terenie Skweru I Dywizji Pancernej-Podzamcze – już od 2011 r. w sezonie odbywają się tu pokazy multimedialne - (każdy piątek i sobota od maja do końca września),

- Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego (NSR) – trwa budowa szlaku od Konstancina do Łomianek,

- Portu Czerniakowskiego – jest rewitalizowany

oraz wyposażenie plaż miejskich na praskim brzegu Wisły.

Oprócz tych przedsięwzięć m.st. Warszawa prowadzi wiele innych działań służących rewitalizacji Wisły, które wykraczają poza projekt „Pedałuj i płyń” takich jak np. budowa Pawilonu Plażowego, projekty z zakresu ochrony przyrody i ochrony przed powodzią. Również utrzymuje, animuje i udostępnia nadwiślańskie tereny.

Projekt „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy Pedałuj i płyń (bike & sail) – etap I” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wisła Warszawa jest kampanią informacyjno-promocyjną tego projektu.

Więcej o projekcie pod linkiem tutaj.  

 

Odnośniki:

Oficjalna strona internetowa Unii Europejskiej: www.europa.eu

Informacje o Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka: www.poig.gov.pl

Strona internetowa Instytucji Pośredniczącej- Departament Wdrażania Programów Operacyjnych w Ministerstwie Gospodarki: www.mg.gov.pl/Kontakt/DPO

Strona internetowa Instytucji Wdrażającej - Polskiej Organizacji Turystycznej: www.pot.gov.pl

 

Czy wiesz, że

warszawski odcinek Wisły jest jednym z miejsc, w których najliczniej występuje mewa śmieszka na Mazowszu. Wczesną wiosną nad rzeką gromadzi się nawet do sześciu tysięcy par. Wisła stwarza im doskonałe warunki do zakładania kolonii lęgowych, a także zimowania. Zimą śmieszki najczęściej można spotkać na wysypiskach śmieci lub przy kolektorach odprowadzających ścieki komunalne do rzeki, gdzie w tym okresie najłatwiej im zdobyć pokarm. Tym sposobem stanowią jeden z elementów naturalnego mechanizmu oczyszczania rzecznego ekosystemu.