A- A+

A A wersja kontrastowa
Projekt Run Wisła
Projekt Run Wisła czyli bieg koło 1000km wzdłuż Wisły. „Gdyby nie przyjaciele to by nam się nie udało” mówi Alan.
fot.:
Patrizia Fagiani
dzieci nad Wisłą
Jedną ze stałych wiślanych atrakcji jest piłka plażowa, kopana, odbijana, rzucana, w każdej postaci przyjemna i uczy grupowej zabawy. To czysta przyjemność biegać na boso po rozgrzanym, miękkim piasku.
fot.:
Aleksandra Mysiorska
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Nasza wiślana jesień
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
plaza
Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji warszawskiej Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. Projekt „Pedałuj i płyń” obejmuje m.in. budowę i zagospodarowanie bulwarów, Multimedialnego Parku Fontann, Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego. Oprócz niego Miasto prowadzi też inne działania np. budowę Pawilonu Plażowego i ochronę przyrody.
fot.:
fot.: m. st. Warszawa

Jesteś tutaj

Unikalna Dzielnica Wisła vs Bruxelles les Bains

Czy istnieje gdzieś takie miejsce jak Dzielnica Wisła? Co sprawia, że jest takie unikalne? Jak możemy polepszyć naszą plażę?

Spośród wielu plaż europejskich wybrałam Bruxelles les Bains, plażę położoną w centrum Brukseli. Dlaczego? Dlatego, że jest ona dostępna dla każdego, bez wnoszenia opłat za wejście. Jest ona położona w centrum miasta nad zbiornikiem wodnym i jest dość rozległa. Te kryteria zbliżają tę plaże do Dzielnicy Wisła. Przyjrzyjmy się więc programowi. Co dzieje się na plaży w Bruxelles les Bains? I w jaki sposób funkcjonuje? Czy znajdziemy w niej inspirację do rozwoju Dzielnicy Wisła?

Na czas letni nadbrzeże kanału brukselskiego zostaje przysypane grubą warstwą piasku. Piasek nie jest byle jaki, ale wydobyty z Morza Północnego. Nadaje się on idealnie do tworzenia rzeźb z piasku i to jest jedna z atrakcji programu Bruxelles les Bains.

Przestrzeń nad kanałem otwarta jest tylko przez 5 tygodni. To bardzo krótki czas kiedy pomyślimy o tym,  że nad Wisłą możemy przebywać przez cały rok. Jednak kiedy przypatrzymy się bogatemu programowi te kilka tygodni jest wprost przepełnione atrakcjami.

Przez cały sezon są prowadzone animacje, pokazy, zajęcia sportowe, a wieczorami grywane koncerty.

W tym roku nowością jest darmowa aplikacja, która pokazuje wydarzenia oraz pozwala jednym kliknięciem na rezerwacje biletów, gdyż część z nich jest biletowana. Duży nacisk położony jest również na komunikację social media, dlatego plaża Bruxelles le Bains ma profile na facebook, instagram, twiteer, snapchat. Można śledzić na bieżąco wydarzenia siedząc na portalach, ale plaża oferuje również opcję papierową. Co tydzień wydawane są biuletyny informacyjne, które pokazują co dokładnie się będzie działo.

Dla dzieci i młodzieży prowadzone są sztuki walki. Można się tam nauczyć kilku stylów typu boks tajski, taekwondo, kick boksing. Dzieci mają również swój kącik i biblioteczkę z możliwością wymiany książek lub ich oddania. Wieczorami z kolei puszczane są filmy dedykowane tylko dla najmłodszych.

Dorośli mogą zagrać w piłkę plażową, ping-pong czy też wybrać się tradycyjnie w bule. Ciekawszymi sportami są rugby plażowe oraz kurs nurkowania prowadzony w oszklonej bali widocznej dla przechodnia. Można wypożyczyć kajak czy  rower wodny. Otwarta jest szkoła tańca prowadzona przez profesjonalnych tancerzy, gdzie nauczymy się tańców typu: tango, fado, brazylijskie forro, milonga, salsa, bachata. Wieczorem z kolei można udać się na tańce na żywo. Impreza prowadzona jest w jednym miejscu na barce, a wstęp jest płatny. Dla samotnych jest miejsce na spotkanie drugiej połówki uczestnicząc w spotkaniach speedating tuż nad kanałem. Jest również przestrzeń na kino i teatr dla dorosłych.

Wszystkiemu towarzyszą kolorowe parady przebierańców, na które miasto nie szczędzi funduszy. Parady prowadzone są tematycznie. Jedną z nich było życie podwodne, gdzie ogromne iluminescencyjne meduzy wirowały nad głowami oglądających.

Przyglądając się programowi Bruxelles les Bains rzuca się w oczy, że jest ona bardziej dostępna dla dzieci co też oznacza, że grają one dużo większą rolę w społeczeństwie brukselskim. Czy zadbanie o bogatszy program dla dzieci jest dla nas priorytetem? Pokazy i parady pokazują przepych miejsca i fakt, że sztuka uliczna jest u nich dużo bardziej ceniona. Ale czemu nie znaleźć miejsce na street art w przestrzeni nad Wisłą?

Program jest dość sztywny i nie mam w nim za dużo miejsca na zmiany, co też podkreśla fakt biletowanych wydarzeń. Dobrym ruchem jest utworzenie specjalnej aplikacji darmowej, która pokazuje wszystkie wydarzenia i pozwala na rezerwację np. kajaku. Ale czy jest to element, który warto wnieść na przyszły rok do Dzielnicy Wisły?

Plaża Bruxelles les Bains w Brukseli ma zaledwie 1000m długości i daleko jej do porównania z Dzielnicą Wisłą o długości . Utrzymanie porządku i czystości na takim skrawku jest dużo łatwiejsze, co nie zwalnia nas z dbania o własną plaże. Jednak faktem jest, że takie miejsce,  jak Dzielnica Wisła, jest fenomenem na skalę europejską. A przytoczony przykład niech zadziała jako inspiracja do lepszych zmian w Dzielnicy Wisła.

Czy wiesz, że

warszawski odcinek Wisły jest jednym z miejsc, w których najliczniej występuje mewa śmieszka na Mazowszu. Wczesną wiosną nad rzeką gromadzi się nawet do sześciu tysięcy par. Wisła stwarza im doskonałe warunki do zakładania kolonii lęgowych, a także zimowania. Zimą śmieszki najczęściej można spotkać na wysypiskach śmieci lub przy kolektorach odprowadzających ścieki komunalne do rzeki, gdzie w tym okresie najłatwiej im zdobyć pokarm. Tym sposobem stanowią jeden z elementów naturalnego mechanizmu oczyszczania rzecznego ekosystemu.