A- A+

A A wersja kontrastowa
Projekt Run Wisła
Projekt Run Wisła czyli bieg koło 1000km wzdłuż Wisły. „Gdyby nie przyjaciele to by nam się nie udało” mówi Alan.
fot.:
Patrizia Fagiani
dzieci nad Wisłą
Jedną ze stałych wiślanych atrakcji jest piłka plażowa, kopana, odbijana, rzucana, w każdej postaci przyjemna i uczy grupowej zabawy. To czysta przyjemność biegać na boso po rozgrzanym, miękkim piasku.
fot.:
Aleksandra Mysiorska
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Nasza wiślana jesień
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
plaza
Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji warszawskiej Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. Projekt „Pedałuj i płyń” obejmuje m.in. budowę i zagospodarowanie bulwarów, Multimedialnego Parku Fontann, Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego. Oprócz niego Miasto prowadzi też inne działania np. budowę Pawilonu Plażowego i ochronę przyrody.
fot.:
fot.: m. st. Warszawa

Jesteś tutaj

Rowerami nad Wisłą

Już w najbliższą sobotę, 30 maja, kolejne wydarzenie cyklu imprez otwierających wiślany sezon. Tym razem do wspólnej zabawy nad brzegami Wisły szczególnie zapraszamy rowerzystów. Na wszystkich cyklistów nad rzeką czekać będą m.in. przewodnicy oraz profesjonalny serwis rowerowy.

W ramach projektu Wisła Warszawa chcemy zachęcić cyklistów, by planując swoje wyprawy nie zapominali o ścieżkach wzdłuż rzeki – Nadwiślańskim Szlaku Rowerowym oraz ścieżce rekreacyjnej. NSR liczy ok. 30 km i rozciąga się na lewym brzegu od granicy z gminą Łomianki do granicy z gminą Konstancin-Jeziorna. Ma charakter bezkolizyjnej trasy widokowej i sportowej. Pieszo-rowerowa ścieżka rekreacyjna zaś to unikatowa w skali Europy ok. 10-kilometrowa trasa ciągnąca się po „dzikim”, prawym  brzegu. Można ja prześledzić w aplikacji tutaj.

Obecnie w Warszawie jest ponad 350 km ścieżek rowerowych, a w planach na 2015 rok jest budowa kolejnych 60 km. Stawia to stolicę na 1 miejscu jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową w polskich miastach. Dzięki wysiłkom władz miasta, ścieżki położone wzdłuż rzeki są coraz atrakcyjniejszym miejscem na rekreacyjne wyprawy. Z ich wyjątkowością będzie się można zapoznać już w sobotę, 30 maja.

Rowerowe otwarcie nadwiślańskiego sezonu ruszy o godz. 10.00 przy Płycie Desantu. Już pół godziny później wystartuje pierwsza, skierowana do dzieci, wycieczka z przewodnikiem. O godz. 12.30 rozpocznie się wycieczka dla młodzieży i studentów, a o godz. 14.30 na wyprawę zostaną zaproszeni seniorzy.

Dla gości wydarzenia przygotowane zostały także specjalne audio-przewodniki. Powstałe one we współpracy z varsavianistami oraz dziennikarzami Programu Czwartego Polskiego Radia. Wszyscy chętni będą mogli pobrać audio-wycieczki z Internetu lub też wgrać je na stanowisku na Płycie Desantu (na odtwarzacze plików mp3 lub telefony komórkowe).

Po kliknięciu przycisku play będzie można usłyszeć głos, który opowie gdzie mamy jechać, gdzie się zatrzymać oraz co najważniejsze - przybliży nam historię mijanych miejsc. Całość została wzbogacona efektami dźwiękowymi. Przygotowano 3 ścieżki: dla rodzin, młodzieży i seniorów.

Pierwszych 200 osób, które przyjdzie na Płytę Desantu w dniu wydarzenia otrzyma dodatkowo bezpłatne słuchawki z logotypem Wisła Warszawa.

Podczas wydarzenia odbędą się również prelekcje. Dowiedzieć się będzie można w jaki sposób dokonać renowacji swojego roweru lub jak go efektownie udekorować.

W ciągu całego dnia działać będzie również bezpłatny, profesjonalny serwis rowerowy.

Rowerowy dzień zakończy o godz. 17.00 widowiskowy pokaz trialu rowerowego – konkurencji sportowej, w której najważniejsza jest równowaga i panowanie nad rowerem.

Sobotnie wydarzenie jest kolejnym z cyklu otwarcia sezonu plażowego i nawigacyjnego nad Wisłą. Więcej na temat wiślanych wydarzeń na portalu społecznościowym Facebook.

W trakcie wydarzenia prowadzony będzie również hashtagowy konkurs fotograficzny. Wystarczy wykonać zdjęcie, oznaczyć je #wislawarszawarowery by wziąć udział w konkursie i walczyć o nagrody. Więcej informacji na profilu na portalu Facebook.    

Plan imprezy:

godz. 10.00 – 18.00 – audio-wycieczki. Wybierz jedną z trzech ścieżek, która zostanie nagrana na Twój telefon lub odtwarzacz. Pierwszych 200 osób otrzyma słuchawki.

godz. 10.30 – „Wiślana przygoda” - wycieczka z przewodnikiem dla dzieci

godz. 12.00 – Jak przygotować rower do sezonu? - prelekcja

godz. 12.30 – „Coolturalna Wisła” - wycieczka z przewodnikiem dla młodzieży i studentów

godz. 14.00 – Rowerowa Warszawa – którędy przez stolicę? – prelekcja reprezentanta zespołu Pełnomocnika Prezydenta ds. komunikacji rowerowej

godz. 14.30 – „Wisła z przeszłością” - wycieczka z przewodnikiem dla seniorów

godz. 15.00 – tuning rowerowy – elementy designu – prelekcja

godz. 16.00 – peletony i szosa – prelekcja przedstawiciela grupy We Ride

godz. 17.00 – pokaz trialu rowerowego – widowiskowej, konkurencji sportowej

Przez cały dzień - bezpłatny, profesjonalny serwis rowerowy

 

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa

Czy wiesz, że

warszawski odcinek Wisły jest jednym z miejsc, w których najliczniej występuje mewa śmieszka na Mazowszu. Wczesną wiosną nad rzeką gromadzi się nawet do sześciu tysięcy par. Wisła stwarza im doskonałe warunki do zakładania kolonii lęgowych, a także zimowania. Zimą śmieszki najczęściej można spotkać na wysypiskach śmieci lub przy kolektorach odprowadzających ścieki komunalne do rzeki, gdzie w tym okresie najłatwiej im zdobyć pokarm. Tym sposobem stanowią jeden z elementów naturalnego mechanizmu oczyszczania rzecznego ekosystemu.