A- A+

A A wersja kontrastowa
Projekt Run Wisła
Projekt Run Wisła czyli bieg koło 1000km wzdłuż Wisły. „Gdyby nie przyjaciele to by nam się nie udało” mówi Alan.
fot.:
Patrizia Fagiani
dzieci nad Wisłą
Jedną ze stałych wiślanych atrakcji jest piłka plażowa, kopana, odbijana, rzucana, w każdej postaci przyjemna i uczy grupowej zabawy. To czysta przyjemność biegać na boso po rozgrzanym, miękkim piasku.
fot.:
Aleksandra Mysiorska
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Nasza wiślana jesień
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
plaza
Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji warszawskiej Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. Projekt „Pedałuj i płyń” obejmuje m.in. budowę i zagospodarowanie bulwarów, Multimedialnego Parku Fontann, Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego. Oprócz niego Miasto prowadzi też inne działania np. budowę Pawilonu Plażowego i ochronę przyrody.
fot.:
fot.: m. st. Warszawa

Jesteś tutaj

Projekt Run Wisła

Jak promować Wisłę? Jak pokazać ludziom, że to idealne miejsce na uprawianie sportów czy też spędzanie wolnego czasu? A co najważniejsze jak o Wisłę zadbać?

Na ciekawy pomysł wpadli Andrew Mossop i Alan Parsons - pomysłodawcy projektu Run Wisła. Projekt zakłada pokonanie ponad 1000 km trasy wzdłuż rzeki Wisły razem z badaniem czystości rzeki oraz sprzątaniem brzegów rzeki. Jest to przyjacielski bieg otwarty dla wszystkich, którzy myślą podobnie jak założyciele: jeśli chcesz coś zrobić, zacznij od siebie.

Trasa liczy ponad 1000 km. Rozpoczyna się ona na Baraniej Górze i kończy na Ujściu Wisły. Biegacze pokonują koło 50 km dziennie, z przerwami co 4 dni na zbieranie śmieci, badanie czystości wód i odpoczynek.  Nie ma lekko, bo trasa czasami wiedzie poprzez dzikie zarośla i bagniste brzegi. Trasa rozpoczęła się 30 lipca i skończy 24 sierpnia

Projekt Run Wisła jest inicjowany w ramach działań fundacji Rok rzeki Wisły. Pomysł wydał się na tyle oryginalny, że przyciągnął wielu ludzi i co najważniejsze: o Wiśle zaczyna się mówić.

Obydwoje Alan i Andrew to zawodowi biegacze.

Alan Parsons jest Anglikiem i mieszka w Polsce od 2007 roku. Na co dzień jest tłumaczem. Jego osiągnięcia biegowych to 6 maratonów: Londyn, Warszawa, Bieg Rzeźnika (2015), ½ Ironman Gdańsk (2015), Ironman Malbork (2015), oraz Krwawa Pętla 250 bike+run (2015).

Andrew Mossop  jest Szkotem i mieszka w Polsce od roku 2006. Jego osiągnięcia biegowe to 5 maratonów: Orlen, Warsaw x 2, Edinburgh, Kraków, jak też Ultra Maraton Bieszczadzki.

 

Bądź na bieżąco

 

 

Czy wiesz, że

warszawski odcinek Wisły jest jednym z miejsc, w których najliczniej występuje mewa śmieszka na Mazowszu. Wczesną wiosną nad rzeką gromadzi się nawet do sześciu tysięcy par. Wisła stwarza im doskonałe warunki do zakładania kolonii lęgowych, a także zimowania. Zimą śmieszki najczęściej można spotkać na wysypiskach śmieci lub przy kolektorach odprowadzających ścieki komunalne do rzeki, gdzie w tym okresie najłatwiej im zdobyć pokarm. Tym sposobem stanowią jeden z elementów naturalnego mechanizmu oczyszczania rzecznego ekosystemu.