A- A+

A A wersja kontrastowa
Projekt Run Wisła
Projekt Run Wisła czyli bieg koło 1000km wzdłuż Wisły. „Gdyby nie przyjaciele to by nam się nie udało” mówi Alan.
fot.:
Patrizia Fagiani
dzieci nad Wisłą
Jedną ze stałych wiślanych atrakcji jest piłka plażowa, kopana, odbijana, rzucana, w każdej postaci przyjemna i uczy grupowej zabawy. To czysta przyjemność biegać na boso po rozgrzanym, miękkim piasku.
fot.:
Aleksandra Mysiorska
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Nasza wiślana jesień
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
plaza
Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji warszawskiej Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. Projekt „Pedałuj i płyń” obejmuje m.in. budowę i zagospodarowanie bulwarów, Multimedialnego Parku Fontann, Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego. Oprócz niego Miasto prowadzi też inne działania np. budowę Pawilonu Plażowego i ochronę przyrody.
fot.:
fot.: m. st. Warszawa

Jesteś tutaj

Jedzenie na mieście czy nad Wisłą?

Dzielnica Wisła przyciąga nie tylko programem kulturalnym, ale również bogactwem kulinarnym. Jest kilka powodów, dla których najlepiej jadać Wisłą.

Po pierwsze samo jedzenie na zewnątrz jest przyjemne. Lunche, kolacje, obiady spożywane na świeżym powietrzu smakują dużo lepiej. Podczas letnich dni wybieramy często restauracje z ogródkami. Ale Dzielnica Wisła wygrywa czymś innym. Nad Wisłą jedzenie smakuję dwa razy lepiej. Nie  tylko jemy na zewnątrz, ale podziwiamy piękne widoki. Jedząc na prawym brzegu widzimy zielony pas drugiego brzegu. A to już bardzo dużo, bo barwa zielona działa na nas odprężająco. A kiedy jesteśmy odprężeni uruchamiamy swoje zmysły i potrafimy rozkoszować się jedzeniem. Dodatkowo Wisła jest korytarzem ekologicznym i przynosi miastu świeże powietrze. A jedzenie na świeżym  powietrzu wyostrza apetyt.

I to jeszcze nie wszystko. Wisła oferuje szeroką gamę kuchni. Odkryjemy tam kuchnię śródziemnomorską, azjatycką, indyjską czy nawet smaki Ameryki Południowej. Nad Wisłą znajdziemy również opcje jedzenia od drobnych przekąsek serwowanych do drinków, poprzez burgery, aż do sytych porcji restauracyjnych.

Takie bogactwo oferty sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Food Port zaserwuje nam pyszności z foodtracków z kuchni kubańskiej, meksykańskiej czy tureckiej. Plac Zabaw zaprosi nas na ucztę z całego świata. Przez weekend działa tutaj Slow Market, gdzie skosztujemy wietnamskich pierogów, irańską pitę z soczystymi warzywami, greckie aromatyczne souvlaki,  wegańskie burgery i indyjskie zupy doprawiane kurkumą. Pomost 511 i Cud nad Wisłą w weekendy kuszą nas coraz to nowymi tematami kuchni m.in. Wege Asia, India Day& Night Food Fest, Asian Food Festival czy Festival Latino. Nie możemy również zapomnieć o ‘Smakach nocy letniej’, gdzie jedzenie serwowane jest przez całą noc z soboty na niedzielę. Grunt i Woda zaoferuje brunche niedzielny, gdzie najemy się do woli płacąc jednorazowo.  A restauracje ‘River Cafe’ ‘Nemo’ oraz ‘Miejsce’ ugoszczą nas w przystaniach na specjałach swojej kuchni.

Jedno jest pewne, że nad Wisłą smakuje najlepiej. A kiedy mamy dość restauracji, foodtracków, to zawsze pozostaje nam pogrillować z przyjaciółmi na lewym brzegu, gdzie poczujemy się jak na wakacjach. 

Czy wiesz, że

warszawski odcinek Wisły jest jednym z miejsc, w których najliczniej występuje mewa śmieszka na Mazowszu. Wczesną wiosną nad rzeką gromadzi się nawet do sześciu tysięcy par. Wisła stwarza im doskonałe warunki do zakładania kolonii lęgowych, a także zimowania. Zimą śmieszki najczęściej można spotkać na wysypiskach śmieci lub przy kolektorach odprowadzających ścieki komunalne do rzeki, gdzie w tym okresie najłatwiej im zdobyć pokarm. Tym sposobem stanowią jeden z elementów naturalnego mechanizmu oczyszczania rzecznego ekosystemu.