A- A+

A A wersja kontrastowa
Projekt Run Wisła
Projekt Run Wisła czyli bieg koło 1000km wzdłuż Wisły. „Gdyby nie przyjaciele to by nam się nie udało” mówi Alan.
fot.:
Patrizia Fagiani
dzieci nad Wisłą
Jedną ze stałych wiślanych atrakcji jest piłka plażowa, kopana, odbijana, rzucana, w każdej postaci przyjemna i uczy grupowej zabawy. To czysta przyjemność biegać na boso po rozgrzanym, miękkim piasku.
fot.:
Aleksandra Mysiorska
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Nasza wiślana jesień
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
Jesień nad Wisłą w Warszawie
Koniec października to nasz ulubiony czas nad Wisłą... choć tak po prawdzie to nie ma takiego czasu, którego nie lubimy.
fot.:
fot. J.P.Piotrowski
plaza
Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji warszawskiej Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. Projekt „Pedałuj i płyń” obejmuje m.in. budowę i zagospodarowanie bulwarów, Multimedialnego Parku Fontann, Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego. Oprócz niego Miasto prowadzi też inne działania np. budowę Pawilonu Plażowego i ochronę przyrody.
fot.:
fot.: m. st. Warszawa

Jesteś tutaj

Dzielnica Wisła vs Paris Plage

Jak wakacje spędzają Paryżanie? Czy mają takie miejsca jak Dzielnica Wisła? Co jest w nim charakterystycznego i co może nas zainspirować w kolejnych sezonach letnich?

Miejsce, któremu się dzisiaj przyjrzymy to Paris Plage czyli paryska plaża nad brzegami Sekwany. Trudno jest o drugie takie miejsce jak Dzielnica Wisła. Jednak Paris Plage wybraliśmy ze względu na kilka cech wspólnych. Po pierwsze plaża mieści się w centrum. Po drugie jest  nad samą rzeką. Po trzecie jest dostępna dla każdego.

 Plaża mieści się w ścisłym centrum miasta przy Hotel de Ville w Paryżu. Nie jest to zwykła plaża. Przez cały rok tą trasą jeżdżą samochody. Ludzie spieszą do pracy stojąc w ogromnych korkach. Czas letni to zmienia. Na okres 2 miesięcy ten pas długości około 1000 metrów przykryty jest grubą warstwą piasku, rozkładane są leżaki, a przestrzeń przyozdobiona jest wysokimi palmami. Wtedy ulica zapełnia się ludźmi. To miejsce jest przygotowane z myślą nie tylko o mieszkańcach, ale również o turystach.

To już 15-ty raz kiedy ulica George Pompidou przeistacza się w miejsce zabaw i odpoczynku. Każdego roku wybierany jest  motyw przewodni. W tym roku decyzja padła na Tunezję. Pas około 100 metrów został przeznaczony pod atrakcje związane z Tunezją. Można tam posmakować kuchni śródziemnomorskiej, zakupić wina z Tunezji, a nawet nabyć pamiątki z tamtych regionów.

Plaża paryska w dużej mierze nastawiona jest na rodziny. Dla dzieci przygotowany jest bogaty program gier i zabaw. Mamy specjalną strefę, gdzie małe dzieci uczą się  jeździć na rowerze. Rowerek możemy wypożyczyć za darmo i korzystać na całej długości plaży. W specjalnych punktach dzieci wypożyczą książkę lub też wymienią na nową. Te książki po sezonie zostaną oddane do szpitali dziecięcych. Dzieci mogą poskakać na trampolinie albo poustawiać gigantyczne puzzle. Nie braknie też animacji, gdzie dzieci biorą udział w zajęciach edukacyjnych lub słuchają opowiadań.

Dorośli też znajdą coś dla siebie. Oprócz gier zespołowych typu: siatkówka plażowa, badminton i gry w bule, można zapisać się na kurs tańca. Ale taniec to nie wszystko. We Francji popularne jest tai chi, chi gong, co też jest zawarte w programie Paris Plage. Wieczorem organizowane są koncerty świetnych zespołów pod patronatem Fnac. W tym roku z okazji Igrzysk w Rio wydzielono strefę, gdzie można było śledzić poczynania sportowców. Ciekawostką jest, że przez cały sezon trwa konkurs fotograficzny, gdzie zdjęcia zwycięzców zostaną wywieszone we wrześniowej wystawie koło  paryskiego Notre Dame.

Wejście na teren jest bezpłatny, ale plaża paryska działa tylko w ciągu dnia. Na noc jest zamykana. Wszelkie imprezy mają miejsce w okolicznych barach i klubach. Co jest przeciwieństwem Dzielnicy Wisły działającej cały rok i cały dzień. Na rzece Sekwanie nie prowadzone są żadne sporty wodne ze względu na bezpieczeństwo.  To kolejne przeciwieństwo do naszej Dzielnicy Wisła, gdzie możemy pływać na supie, kajakach, motorówkach i nie tylko. Czy jest więc coś czym możemy się zainspirować? Wprowadzić sezonowy konkurs fotograficzny z możliwością wystawy koło Pałacu Kultury? Zadbać o strefę dla dzieci i atrakcje na każdy dzień? Zadbać o strefę o tematyce regionalnej? Możliwości jest sporo, ale najważniejsze, żeby były one odzwierciedleniem prawdziwych potrzeb stolicy. A może macie inne pomysły?

 

Czy wiesz, że

warszawski odcinek Wisły jest jednym z miejsc, w których najliczniej występuje mewa śmieszka na Mazowszu. Wczesną wiosną nad rzeką gromadzi się nawet do sześciu tysięcy par. Wisła stwarza im doskonałe warunki do zakładania kolonii lęgowych, a także zimowania. Zimą śmieszki najczęściej można spotkać na wysypiskach śmieci lub przy kolektorach odprowadzających ścieki komunalne do rzeki, gdzie w tym okresie najłatwiej im zdobyć pokarm. Tym sposobem stanowią jeden z elementów naturalnego mechanizmu oczyszczania rzecznego ekosystemu.